Denumirea concursului: "SNOW DOGS"
Tipul: sprint cu sanii trase de caini
Organizator: Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Locatia: orasul Balan - Harghita
Perioada: 10 februarie 2007

Numar de echipaje participante: 16 (la categoriile C si D).
Numar de echipaje cu caini de rasa Malamut de Alaska: 9.
Numar de echipaje cu caini de rasa Husky Siberian: 7.
Numar de musheri cu varsta cuprinsa intre 12 - 18 ani: 6.
Echipajele in ordinea la start:
Categoria C:
  1. Ioana Nagy - Malamut de Alaska
  2. Tiberiu Kis - Malamut de Alaska
  3. Tibor Bencze - Husky Siberian
  4. Hunor Both - Husky Siberian
  5. Zoltan Szijgyarto - Husky Siberian
  6. Zoltan Parajdi - Husky Siberian
  7. Constantin Grosu - Malamut de Alaska
  8. Karoly Szabo - Husky Siberian
Categoria D:
  1. Zsolt Zagoni - Malamut de Alaska
  2. Andrei Basarab - Malamut de Alaska
  3. Jozsef Both - Husky Siberian
  4. Zoltan Szekely - Malamut de Alaska
  5. Sandor Erdely - Husky Siberian
  6. Timea Barabas - Malamut de Alaska
  7. Mariana Vrabie - Malamut de Alaska
  8. Costica Marcu - Malamut de Alaska

CLASAMENTUL - REZULTATELE:

I. Categoria C 3-4 caini
Lungimea traseului: 9932 m; diferenta de nivel: 451 m.

Locul I :
Constantin Grosu de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 1,09 ore
Cainii: Shanook, Jimmy, Junior, Nanook Spirit Meeting Santa - Gass
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Shanook,Jimmy.
Localitatea: Balan

Locul II:
Zoltan Szijgyarto de la Asociatia Sportiva Harghita Mushing Club
Timp: 1,14 ore
Cainii: Soma, Athos, Reby, Panda
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Soma.
Localitatea: Odorheiu-Secuiesc

Locul III:
Tibor Bencze de la Asociatia Sportiva Yukon
Timp: 1,18 ore
Cainii: Mokus, Nike, Artur, Kyra
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Mokus.
Localitatea: Lueta

Locul IV:
Ioana Nagy (14 ani)
Timp: 1,21 ore
Cainii: Nanook,Chinaka,Maruk,Firu
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Nanook.
Localitatea: Balan

Locul V:
Karoly Szabo de la Asociatiile Sportive Harghita Mushing Club si Yukon
Timp: 1,30 ore
Cainii: Igor, Mara, Stalker, Rocky
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Igor.
Localitatea: Odorheiu-Secuiesc

Locul VI:
Zoltan Parajdi de la Asociatia Sportiva Harghita Mushing Club
Timp: 1,33 ore
Cainii: Reby, Speedy,Vodka, Grizly
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Reby.
Localitatea: Targu-Mures

Locul VII:
Tiberiu Kis
Timp: 1,52 ore
Cainii:Anuk, Amon, Kara, Cita
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Kara.
Localitatea: Cluj-Napoca

Locul VIII:
Hunor Both (17 ani) de la Asociatia Sportiva Yukon
Timp: -
Cainii: Simon, Hanu, Nox, Barny
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Simon.
Localitatea: Sanmartin
II. Categoria D 2 caini
Lungimea traseului: 4090 m; diferenta de nivel: 124 m.

Locul I:
Sandor Erdely
Timp: 21 min.
Cainii: Jeki, Hutch
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Hutch.
Localitatea: Miercurea Ciuc.

Locul II:
Szolt Zagoni de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 38 min.
Cainii: Mefiszto, Alchmaros Henry - Nome
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Mefiszto.
Localitate: Sfantu-Gheorghe

Locul III:
Mariana Vrabie de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 39 min.
Cainii: Nanook Spirit Mountaint Sky Joy - Joy, Alchmaros Gino - Gino
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Nanook Spirit Mountain Sky Joy - Joy.
Localitate: Balan

Locul IV:
Costica Marcu de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 47 min.
Cainii: Nanook Spirit Anasty Icy Wind of Stormith - Ceska, Wolf
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Wolf.
Localitate: Focsani

III. CATEGORIA D JUNIORI (varsta minima 12 ani)

Locul I:
Jozsef Both de la Asociatia Sportiva Yukon
Timp: 23 min.
Cainii: Suzy II, Falconetti
Rasa: Husky Siberian
Lider de atelaj: Suzy II.
Localitatea: Sanmartin

Locul II:
Andrei Basarab de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 27 min.
Cainii: Adolf, Wolf
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Adolf.
Localitatea: Balan

Locul III:
Zoltan Szekelyde la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 30 min.
Cainii: Thomas, Riky.
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Thomas.
Localitatea: Balan

Locul IV:
Timea Barabas de la Asociatia Sportiva "Alaskan Malamut" Balan
Timp: 37 min.
Cainii: Karim, Sherk
Rasa: Malamut de Alaska
Lider de atelaj: Karim
Localitatea: Balan


CONCURS DE TRACTIUNE CANINA:

    Malamut de Alaska:

Locul I:
Cainele: Jimmy
Proprietar: Mariana Vrabie si Constantin Grosu

Locul II:
Cainele: Shanook
Proprietar: Mariana Vrabie si Constantin Grosu

Locul III:
Cainele: Nanook Spirit Meeting Santa - Gass
Proprietar: Mariana Vrabie si Constantin Grosu
   Husky Siberian:

Locul I:
Cainele: Hanu
Proprietar: Hunor Both

Locul II:
Cainele: Igor
Proprietar: Karoly Szabo

Locul III:
Cainele: Soma
Proprietar: Zoltan Szijgyarto

inchide